Objavljeno: 22.04.2012. u 9:49

ŽELJEZNIČAR – BORAC 1:0

Epilog derbija 23. kola Premijer lige BiH odigranog na Grbavici je minimalan trijumf Željezničara i nekoliko izglednih prilika za Borac, koje napadači nisu realizovali, tako da u Borcu imaju za čim da žale.

Hrabra i otvorena igra izabranika Slaviše Božičića je mogla dati rezultat već u 18. minutu, kada je Kajkut sa nekih 7 – 8 metara šutirao, ali je stativa spasila domaćina.

Željezničar je poveo u 31. minuti poslije centaršuta kapitena Zebe i spretne reakcije Adilovića, koji je iz neposredne blizine matirao Antolovića. Bio je to njegov 16-ti ovosezonski gol. Do kraja prvog dijela bilježimo i odličnu intervenciju Vasilića, koji je u posljednji trenutak spriječio siguran gol, izbacivši loptu ispred Kajkuta.

I u drugom, mnogo boljem poluvremenu Borac je krenuo otvoreno. Stajić je u 47. minutu centrirao, a poslije udarca Kajkuta glavom lopta odlazi pored lijeve stative gola Željezničara. Sve do 75. minute se igralo između dva šesnaesterca bez većih uzbuđenja, a tada je Bekrić šutirao oštro sa vrha kaznenog prostora iskosa sa lijeve strane, ali je zamalo bio neprecizan.
Četiri minuta kasnije Borac ponovo pogađa stativu. Nakon proigravanja Grahovca Stajić se ubacio iza leđa odbrane domaćih i šutirao iz prve, ali je i ovoga puta sreća bila na strani Guše.
Selimović je mogao riješiti pitanje pobjednika u 84. minuti, međutim slabo je reagovao i prilika je otišla u nepovrat. I u 86. minutu rezultat je mogao biti promijenjen. Bilbija je za trenutak na prvoj stativi zakasnio na centaršut Stajića. Do kraja susreta lider prvenstva je sačuvao prednost za slavlje njegovih navijača.

IZJAVE

„U ovoj utakmici oni su pokazali zašto se godinama nalaze u vrhu naše lige. Odigrali smo ravnopravan meč u kojem smo sretno došli do gola i poveli, a u drugom nismo znali zabiti iz nekoliko situacija“, rekao je Osim, dodavši:

„Borac je mogao lako izjednačiti i možda je zaslužio remi u derbiju. Zbog svega možemo biti srećni radi nove pobjede“.

Ni trener Borca Slaviša Božičić nije bio posebno razočaran zbog poraza, iako smatra da bi bilo zasluženo da je došlo do podjele bodova.

„Nažalost, bez obzira na rezultat, Želji čestitam na zasluženoj pobjedi. Ne bi bilo nezasluženo da je završilo neriješeno. Odigrali smo dobro, nismo realizovali šanse koje smo imali. Nama preostaje da u nastavku prvenstva utakmice na našem terenu dobijemo i da tako obezbijedimo Evropu“, istakao je Božičić.

Strijelac: 1:0 Adilović (31). Stadion „Grbavica“ u Sarajevu. Gledalaca: 3.000. Sudija: Tomislav Čuić (Tomislavgrad). Žuti kartoni: Nyema, Svraka (Željezničar), Grahovac (Borac).
ŽELJEZNIČAR: Gušo, B. Čolić, Kvesić, Bogičević, Vaslić, Svraka, Nyema, Jamik (od 57. minuta Bekrić), Bešlija (od 67. Selimović), Adilović (od 78. E. Čolić), Zeba. Trener: Amar Osim.

BORAC: Antolović, Ivetić, Kajkut, Grahovac, Raspudić, Knežević (od 46. Knežević), Radulović, Žarić (od 62. Bilbija), Stajić, Stakić, Krunić (od 72. Žižović). Trener: Slaviša Božičić.