Objavljeno: 06.10.2012. u 21:19

BORAC – OLIMPIK 2:1

Derbi meč 9. kola BH Telekom Premijer lige BiH između Borca i Olimpika privukao je blizu 2.500 ljubitelja fudbala. Domaći su odlično otvorili meč i već u trećoj minuti zaprijetili iz prekida. Kantar je uputio odličan centaršut a Raspudić glavom poslao loptu preko gola. Uzvratio je Đelmić iz daljine, ali se Avdukić nije dao iznenaditi.

Sjajnu akciju izveli su izabranici Slobodana Starčevića u 11. minuti. Kombinovali su Teinović i Stokić, uslijedila je odlična asistencija za Kantara koji je neuhvatljiv za svog čuvara, međutim sa svega sedam metara iskosa ne uspijeva najbolje zahvatiti loptu. U nastavku akcije Grahovac je zagrijao dlanove Fejzića, ali promjene rezultata nije bilo. Povrijeđenog Bašića u 28. minuti je zamijenio Stupar. Nedugo zatim pokušaj Krunića sa dvadeset metara odlazi pored gola.

Borac je u prvih pola sata vršio konstantan pritisak, stvarao priliike ali nije uspio zatresti mrežu ni poslije akcije Stokića, koji povratnom loptom uposlio Grahovca, ali je veznjak Borca sa 20 metara bio veoma neprecizan.

Sve promašaje iz prvog dijela domaći su naplatili u 38. minuti poslije odlično izvedenog kornera Grahovca, najviši pred golom Fejzića bio je Raspudić i manirom rasnog strijelca donio radost svojim navijačima. Treba istaći i lošu reakciju golmana gostiju. Odmah nakon vodećeg gola Kantar je mogao duplirati prednost, ali je njegov šut zaustavio Fejzić. Rezultatom 1:0 otišlo se na odmor, a odmah početkom nastavka Borac je agresivnom igrom stavio do znanja gostima da na Gradskom stadionu teško mogu do bod(ov)a. Prvo je Fejzić teškom mukom zaustavio udarac Krunića, ali je nemoćan bio u 52. minuti poslije fantastičnog gola Stokića, kome je asistirao upravo Krunić.

Domaća publika je pljeskom nagradila akciju koju je započeo danas agilni Teinović, odlično je primijetio Krunića na desnoj strani, a njegov centaršut Kantar nije uspio pretvoriti u treći pogodak. Posao domaćinu je bio olakšan od 67. minute kada je Suljević dobio crveni karton. Ionako bezopasni gosti od tog trenutka nisu ozbiljnije zaprijetili golu Avdukića. Borac je uglavnom držao loptu u svom posjedu, iz prekida je bio više nego opasan, a Grahovac je nakon ubacivanja Stokića iz ugla zamalo matirao Fejzića. Trener Borca je dao priliku mladim fudbalerima Subiću i Kuniću, međutim gosti kao da su se trgli u posljednjih 10 minuta pa preko rezerviste Smajića uspijevaju smanjiti rezultat. Makazice Kunića su izmamile uzdah publike na Gradskom stadionu. Do kraja utakmice Olimpik je pokušao dugim loptama doći do gola Avdukića, ali osim časnog poraza nisu uspjeli ništa više napraviti.

U izjavi poslije meča šef struke crveno-plavih Slobodan Starčević je izrazio nadu da su njegovi izabranici napokon izišli iz krize.

„I ranije smo dobro igrali, ali smo bili loši u realizaciji. Večeras smo u tom segmentu bili dobri i stigli smo do pobjede. Bilo je problema kod rezultata 2:1, ali se srećom sve dobro završilo“, izjavio je trener Borca.

Sada premijerligašima predstoji reprezentativna pauza zbog nastupa BiH u kvalifikacijama za Mundijal 2014. godine u Brazilu, a onda u narednom 10. kolu, Borac gostuje na Koševu u derbiju protiv Sarajeva.

„U posljednjih pet utakmica smo mnogo uradili. Vjerujem da se poslije pauze možemo suprotstaviti Sarajevu. Idemo na Koševo po pobjedu“, podvukao je Starčević.

Šef struke ekipe sa Otoke Husref Musemić čestitao je Banjalučanima na zasluženoj pobjedi.

„Moram istaći da smo bolje igrali sa igračem manje nakon isključenja Nihada Suljevića. S 11-ricom smo imali mnogo problema u igri. Kratko sam na klupi Olimpika, a sada ću imati vremena da nešto uradim zbog reprezentativne pauze. Nakon nje znaćemo gdje se nalazimo“, izjavio je Musemić.

Stadion: Gradski stadion u Banjaluci, Gledalaca: 2.500 , Sudija: I. Živković (Orašje), Delegat: M. Mandić (Koz. Dubica), Strijelci: Raspudić u 38. minuti, Stokić u 52. minuti za Borac, Smajić u 80. minuti za Olimpik, Žuti kartoni: Grahovac, Kantar (Borac), Suljević (Olimpik), Crveni karton: Suljević (Olimpik)

Borac: Avdukić, Raspudić, Bašić (od 28. minute Stupar), Trivunović, Vasiljević, Teinović, Grahovac, Krunić (od 77. minute Kunić), Žižović (od 70. minute Subić), Stokić, Kantar

Olimpik: Fejzić, Suljević, Škaljić, Regoje, Karić, Muharemović (od 64. minute Duljević), Zolj (od 56. minute Pljevljak), Ivetić, Đelmić, Vidović, Pliska (od 46. minute Smajić)