Objavljeno: 02.10.2017. u 12:14

BORAC SAVLADAO SLOBODU ZA MIRAN ODLAZAK NA PAUZU

Fudbaleri Borca savladali su sinoć na Gradskom stadionu, u utakmici 10. kola BH Telekom Premijer lige BiH, ekipu tuzlanske Slobode rezultatom 1:0 i stigli do pete pozicije na tabeli sa 16 osvojenih bodova. Danas će biti poznato da li će ostati na tom mjestu ili će, pak, drugu reprezentativnu pauzu provesti kao šestoplasirani s obzirom da u toku dana svoj meč 10. kola igraju Mladost i Čelik.

Okršaj sa Tuzlacima u velikoj mjeri podsjetio je na onaj sa Vitezom od 20. avgusta; crveno-plavi su rano stekli rezultatsku prednost koju su uspješno sačuvali tokom cijele utakmice, ali u isto vrijeme i strepili za primljeni pogodak u posljednjih 15-20 minuta. Kao i protiv Vitežana, i sinoć su fudbaleri Borca do pogotka stigli nakon prekida – u petom kolu presudio je gol Galešića sa bijele tačke, sinoć dobra reakcija Kunića nakon slobodnog udarca koji ue izveo upravo spomenuti Galešić.

Naime, u 4. minutu Galešić je fauliran na desnoj strani terena, sudija Irfan Peljto je dosudio slobodan udarac poslije kojeg je najviši u skoku pred golom Tuzlaka bio Petar Kunić, koji je postigao svoj drugi ovosezonski premijerligaški gol nakon što je prethodno, podsjetimo, u sudijskoj nadoknadi nakon greške golmana Mladena Lučića donio svom timu pobjedu nad Radnikom.

U 14. minutu Kunić je pokušao da uzvrati asistenciju Galešiću, uputivši mu jednu dubinsku loptu, ali je golman Slobode Muminović bio priseban, stigavši do lopte prije Galešića. Na narednu šansu na utakmici čekalo se do 33. minuta, kada je Galešić izveo slobodan udarac, Muminović je kratko odbio loptu na koju je natrčao Kunić i sproveo je u mrežu, ali se pritom nalazio u nedozvoljenoj poziciji, pa je pogodak poništen.

U drugom poluvremenu Sloboda je bila ta koja je kontrolisala igru. Izabranici Slavka Petrovića su potisnuli Borčeve fudbalere na njihovu polovinu terena, te nekoliko puta opasno zaprijetili Nemanji Trkulji, koji je sinoć debitovao na crveno-plavom golu u tekućoj premijerligaškoj sezoni.

Naime, u 68. minutu gosti su izveli slobodan udarac, odbrana Borca je intervenisala i izbacila loptu ali samo do mladog Ismara Hairlahovića, koji silovito šutira sa 20-ak metara, a Trkulja vrhovima prstiju izbacuje loptu u korner. U 83. minutu rezervista Edis Smajić je oprobao udarac sa 16 metara, ali je Trkulja bio na mjestu, kao i u 90. minutu kada je glavom neometan šutirao Sulejman Krpić.

U drugih 45 minuta Borac je dva puta zaprijetio golu tuzlanskih crveno-crnih; prvi put se to desilo u 61. minutu kada je Muminović pogriješio pod pritiskom Petra Kunića i loptu ispucao do Galešića, koji je odmah šutirao, ali se čuvar mreže gostiju iskupio za grešku. U 86. minutu Galešić je uposlio Kunića na lijevoj strani, napadač Borca je uputio udarac, ali je Muminović izbio loptu, da bi u nastavku akcije strijelac jedinog gola šutirao preko prečke.

Do kraja jesenje polusezone biće odigrano još osam kola, a u naredna dva Borac će gostovati i to 14. oktobra u Mostaru ekipi Zrinjskog, koja ubjedljivo drži lidersku poziciju sa čak 8 bodova više u odnosu na prve pratioce Široki Brijeg i Željezničar, dok je za 21. oktobar zakazan okršaj Čelika i Borca na stadionu Bilino polje u Zenici. Prvu narednu domaću utakmicu u elitnom takmičenju crveno-plavi će odigrati 29. oktobra protiv GOŠK-a.