Objavljeno: 18.08.2013. u 3:10

BORAC SRUŠIO AKTUELNOG PRVAKA

Derbi meč 4. kola BH Telekom Premijer lige BiH je privukao 6000 gledalaca. Zaslužili su to Borac i Željezničar svojim igrama i rezultatima u prethodna tri kola. Kapitensku traku kod Borca ponio je Žarić, kojem je ovo bio prvi nastup ove sezone.

Već u 12. minutu Grahovac je zaprijetio iz slobodnog udarca, ali je Hadžić bio na mjestu. Nedugo zatim iz daljine je pokušao brzonogi Đelmić, lopta je za koji centimetar otišla pored gola. Međutim, u 18. minutu sjajnu akciju ovaj fudbaler je pretvorio u pogodak. Žarić je uposlio Grujića na lijevoj strani terena, ovaj proslijedio do Subića, koji izvrsnim centaršutom pronalazi Đelmića u srcu šesnaesterca i na semaforu je pisalo 1:0.

Borac je nastavio sa napadima, Stokić je uputio pravu bombu sa preko 25 metara, krajnjim naporom je Hadžić taj projektil skrenuo u korner. Isti fudbaler u 28. minutu šutira pored gola, takođe iz velike udaljenosti.

A onda nova erupcija oduševljenja na Gradskom stadionu. Poigravala se odbrana Željezničara, Hadžić je u namjeri da ispuca loptu daleko od svog gola to loše uradio, Stokić iskoristio poklon i odmah uposlio slobodnog Đelmića, čiji šut nisu mogla zaustaviti ni dva golmana Željezničara. Sa rezultatom 2:0 se otišlo na odmor.

Na startu drugog poluvremena trener gostiju Đurbuzović je neprimjetnog Bučana ostavio u svlačionici, umjesto njega u igru je ušao Čolić. Već nakon sedam minuta igre Borac je ostao sa igračem manje. Zbog drugog žutog kartona teren je prije vremena morao napustiti Žarić. Odmah su gosti iskoristili brojčanu prednost i preko Adilovića u 54. minuti smanjili rezultat.

U 66. minuti rezervista Hodžić na veliko iskušenje stavlja Avdukića, koji sjajnom paradom uspijeva sačuvati svoju mrežu. Tri minute kaasnije Adilović glavom sa sedam metara šutira ravno u Avdukića.

U 75. minuti Selimović propušta sjajnu priliku za Željezničar. Avdukić je pogledom ispratio loptu koja je zamalo otišla pored desne stative. U jeku napada gostiju Dujaković je umalo iznenadio Hadžića, lopta je iskliznula iz ruku golmanu Željezničara i završila na mreži.

Tri minute prije kraja Jamak silovito šutira sa ivice šesnaesterca, lopta odlazi iznad gola. Pokušao je i Adilović, ali je bio neprecizan. Hodžić u sudijskoj nadoknadi glavom šalje loptu ravno u Avdukića. Borac je uspio sačuvati rezltatsku prednost i na kraju sasvim zasluženo slaviti, a pobjeda je mogla biti i ubjedljivija da je Grahovac iskoristio zicer na kraju. Velika pobjeda ekipe koja je predvođena Draganom Jovićem napravila sjajne rezultate u prva četiri kola.

Izjave

Isključenje Žarića je promijenilo tok drugog poluvremena. Željo je preuzeo igru, ostali smo bez igrača i objektivno nismo imali snage. Kompezirali smo to borbenošću. Željo je imao svoje prilike, mi smo mogli iz kontre postići i taj treći gol. Za nas veoma važna pobjeda – rekao je trener Borca Dragan Jović.

Čestitam igračima Borca na zalaganju i borbenosti, koja im je donijela tri boda. U prvom poluvremenu primili smo golove svojim greškama. Banja Luka je sportski grad, ali Borac može svugdje uzeti bodove, na Otoci, Koševu, na Grbavici, u Zenici, a ovdje nama to nije dozvoljeno. U drugom poluvremenu se od 45 minuta igralo sveukupno 18 minuta zbog čestih prekida i ubacivanja lopti u teren – rekao je pomoćni trener Željezničara Hajrudin Đurbuzović.

BORAC – ŽELJEZNIČAR 2:1

strijelci: 1:0 Đelmić (18.), 2:0 Đelmić (30.), 2:1 Adilović (54.)

stadion: Gradski