Objavljeno: 08.12.2015. u 16:17

BORAC STIGAO DO PRVE GOSTUJUĆE POBJEDE

Fudbaleri Borca ponovo su „živi“ u borbi za opstanak u Premijer ligi BiH! Klub iz Platonove ulice zabilježio je prvu gostujuću pobjedu u tekućoj sezoni savladavši debitanta u elitnom rangu Mladost iz Doboj-Kaknja rezultatom 1:2 i na taj način oživio nade u opstanak u eliti jer sada za desetoplasiranim Vitezom zaostaje samo 5 bodova.

Sa druge strane, puleni Ibre Rahimića prvi put ove sezone su domaće navijače morali da pozdrave poraženi; do sada je stadion Mladosti, bilo to Kamberovića polje u Zenici ili Gradski stadion u Doboj-Kaknju, bio neosvojiva tvrđava za osam premijerligaša, među njima i vječite sarajevske rivale Željezničar i Sarajevo.

Izabranici Željka Vranješa tako su polusezonu zaključili sa dvije pobjede u posljednje dvije utakmice, što je veliki podstrek za proljećni dio Premijer lige. Uz pobjedu, raduju i psiha i povratak samopouzdanja kod fudbalera u crveno-plavim dresovima, koji konačno nisu psihološki potonuli nakon primljenog vodećeg gola rivala, u ovom slučaju u 76. minutu.

Rahimićevi izabranici bili su bolji rival većim dijelom utakmice, pogodili dva puta okviru gola (po jednom u oba poluvremena), stvorili veliki broj prilika pred golom Bojana Jovića, koji je danas u više navrata spasio svoj tim. Sa druge strane, „crveno-plavi“ su prijetili u posljednjih 10 minuta kako jednog tako i drugog poluvremena, vrebajući priliku da iz kontranapada zatresu mrežu rivala. Na kraju, uz nezaobilazni faktor sreće koji ih nije pratio u nekoliko prethodnih utakmica, u samoj završnici postigli su dva gola i u pobjedničkom raspoloženju odlaze na zimsku pauzu.

Kako rekosmo u prethodnom paragrafu, tim Mladosti bio je konkretniji većim dijelom igre, od prvog sekunda krenuo ofanzivno i prvu priliku za postizanje gola stvorio u 10. minutu, kada je Belmin Kobilica pobjegao odbrani Borca na desnoj strani, šutirao, ali neprecizno. Samo pet minuta kasnije Mladost je ponovo u šansi i ponovo je jedan od aktera bio Kobilica: Nemanja Vidović pogriješio je na Borčevoj polovini, „sedmica“ domaćih stigao do lopte ali nije uspio da je iskontroliše, da bi na kraju akcije loše šutirao Aldin Šišić.

U 24. minutu domaći kreiraju novu obećavajuću akciju: nakon centaršuta jednog od najagilnijih pojedinaca Mladosti u prvom poluvremenu Mirze Rizvanovića, lopta je stigla do Šišića koji šutira sa 20 metara, ali pogađa dobro postavljenog Bojana Jovića. Potom se u 29. minutu nakon kornera stvorila gužva u kaznenom prostoru Borca, ali je odbrambena linija otklonila opasnost, da bi samo četiri minuta kasnije Mirza Kovač pokušao da uposli Kobilicu, ali drugonavedeni kasni u pokušaju da ispruži nogu i loptu proslijedi u gol.

Tek nakon toga naš tim se oslobodio pritiska i prvo stvorio jednu polupriliku, a potom i stopostotnu šansu da stigne do vođstva. Prvo je u 34. minutu Fedor Predragović izveo slobodan udarac na desnoj strani, odbrana domaćih nakratko je reagovala i odbila loptu, ali samo do Redžića koji sa ivice šesnaesterca šutira i pogađa golmana domaćih Adnana Hadžića. Samo 120 sekundi kasnije najveću šansu za Borac u prvom dijelu propustio je da u gol pretvori Elvir Koljić: nakon duplog pasa sa Srboljubom Jandrićem, napadač Borca je izašao sam ispred Hadžića, šutirao, ali izuzetno mlako pa je odbrana domaćih uspjela da stigne loptu i otkloni opasnost.

Do kraja prvog dijela igre bilježimo još dvije velike šanse za domaći tim. U 40. minutu je Ajdin Redžić rukom zaustavio jedan napad domaćih na 20 metara od gola, slobodan udarac izveo je Edin Husić, pogodio stativu, da bi u nastavku akcije Haris Dilaver šutirao preko gola. Na kraju, u 42. minutu, po desnoj strani su kombinovali Mirza Kovač i Haris Dilaver, koji je šutirao, a Jović dlanom izbio loptu u polje.

U 51. minutu Mladost ponovo propušta idealnu šansu za gol: kontranapad su izveli Sinan Ramović i Mirza Kovač, Ramović je odlično na desnoj strani proigrao Kovača koji iz izgledne situacije pogađa spoljni dio mreže. Domaći ponovo prijete u 63. minutu:  Senad Karahmet je šutirao ka golu, lopta je na putu ka istom okrznula Vidovića i pogodila stativu, da bi u nastavku akcije Jović odlično zaustavio šut Ramovića.

U 67. minutu veliku šansu za Borac propušta Ajdin Redžić: Toni Jović je centrirao sa desne na lijevu stranu, gdje se namjestio vezista Borca i uputio prizeman šut, a Hadžić vrhovima prstiju skrenuo loptu u korner. Pet minuta kasnije Predragović je loptu prebacio na drugu stranu terena za Radinovića koji je pokušao da uposli Koljića, ali napadač Borca nije uspio da stigne loptu i krene u atak ka golu.

U 76. minutu igrači Ibre Rahimića postigli su vodeći gol: nakon konfuzije u posljednjoj liniji našeg tima, Ramović je šutirao, Jović kratko odbio loptu, ali samo do rezerviste Anela Husića koji pogađa za slavlje oko 1000 domaćih navijača.

Kako rekosmo već, Borac nakon primljenog gola nije „potonuo“ već je krenuo svim silama ka golu domaćina. Prvo bilježimo pokušaj Redžića iz 82. minuta: Marjanović je centrirao sa desne na lijevu stativu ka Redžiću čiji je šut izblokiran.

U 86. minutu Borac je izjednačio na 1:1 – Vranješov džoker sa klupe Milan Stojanović je odlično centrirao sa lijeve strane i na petercu pronašao Radinovića koji u padu pogađa Hadžićevu mrežu. U prvom minutu sudijske nadoknade Koljić se u šesnaestercu borio za loptu sa Omerom Musićem koji ga ruši, ali je glavni sudija Vladimir Bjelica bio „nijem“. Međutim, bukvalno u posljednjem napadu na utakmici, u posljednjoj šansi, naš tim stiće do vodećeg gola i pobjede: Rizvanović je faulirao kod korner zastavice Stojanovića, koji je i izveo slobodan udarac, Koljić glavom šutirao, Hadžiću je ispala lopta do koje je stigao Marjanović i donio možda i tri boda koja su prekretnica za nastavak premijerligaške borbe.

U prvom kolu proljećnog dijela sezone Borac će 28. februara na Gradskom stadionu ugostiti lidera tuzlansku Slobodu. U tom meču stručni štab Borca će biti lišen usluga Ajdina Redžića i Fedora Predragovića: Redžić je u 40. minutu prvo dobio žuti karton, a potom mu je, nakon pobjedonosnog gola, pokazan i drugi zbog „nedozvoljenog ulaska u teren iz tehničkog prostora zbog proslave pogotka“, dok je Predragović zaradio treći žuti karton i moraće takođe da pauzira jednu utakmicu.

MLADOST – BORAC 1:2 (0:0)

strijelci: 1:0 Husić (77.), 1:1 Radinović (86.), 1:2 Marjanović (93.), stadion: Gradski u Doboj-Kaknju, gledalaca: 500, sudija: Vladimir Bjelica (Istočno Sarajevo), žuti kartoni: Isaković (Mladost), Redžić, Predragović, Marjanović (Borac), crveni karton: Redžić (Borac, 93. minut).

MLADOST: Hadžić, Kobilica (od 68. minuta Husić), Dilaver, Šišić (od 76. minuta Bošković), Musić, Isaković, Rizvanović, Kovač, Husić, Karahmet, Čović (od 18. minuta Ramović). Trener: Ibro Rahimić.

BORAC: B. Jović, Redžić (od 83. minuta Stojanović), Saničanin, Vidović, Predragović (od 90. minuta Savić), T. Jović (od 68. minuta Marjanović), Koljić, Bečelić, Radinović, Paštar, Jandrić. Trener: Željko Vranješ.