Objavljeno: 04.04.2015. u 15:23

BORCU BOD NA BILINOM POLJU

U premijernoj utakmici 19. kola Premijer lige fudbaleri Borca su na gostujućem terenu, na stadionu Bilino polje u Zenici, remizirali sa domaćim Čelikom (1:1) i na taj način se i sa drugog gostovanja u proljećnoj polusezoni vratili neporaženi. Ipak, ostaje žal za cijelim plijenom jer su u posljednjih deset minuta dvije stopostotne šanse da zatresu mrežu Adija Adilovića propustili Miloš Žeravica i Joco Stokić, koji je danas postigao jedini gol za “crveno-plave”.

Kako rekosmo, Borčevi fudbaleri su po drugi put u tekućoj polusezoni stigli do boda na gostujućem terenu, nakon što su 14. marta odigrali meč bez golova sa Sarajevom, a, računajući i jesenji dio takmičenja, ovo je četvrti neriješen rezultat Velikana iz Platonove na gostovanjima pošto su remizirali sa Vitezom i Drinom.

U prvih 45 minuta Borac je kontrolisao posjed lopte, ali su Zeničani bili ta ekipa koja je stvarala prilike. Prvi put domaći su zaprijetili Avdukićevom golu u petom minutu, kada je bivši fudbaler Željezničara Vernes Selimović izveo udarac iz ugla, a Semir Pezer glavom šutirao pored gola. U 11. minutu sa 8 metara glavom je Avdukića pokušao da matira i Anel Dedić, ali je šutirao direktno u dobro postavljenog prvog čuvara mreže Borca.

Pet minuta kasnije zenički fudbaleri stigli su do prednosti: Mahir Karić je pobjegao Borislavu Pilipoviću, odigrao povratni pas na deset metara od Borčevog gola, gdje je najprisebniji bio već spomenuti Vernes Selimović, lako pogodivši za prednost svog tima.

Samo dva minuta kasnije kapiten Aleksandar Subić propustio je šansu da izjednači rezultat: lijevi bek Borca pobjegao je svojim čuvarima nakon idealnog pasa Joce Stokića, ali je Adilović loptu nakon Subićevog šuta izbacio u korner.

Ipak, u 40. minutu, Velikan iz Platonove, zahvaljujući sjajnom golu Joce Stokića, dolazi do pogotka. Na 30 metara od gola fauliran je Miloš Žeravica, loptu je uzeo Stokić, direktno šutirao na gol i pogodio gornji lijevi ugao Čelikovog gola za veliku radost 100 Borčevih navijača, koji su se nalazili iza “crveno-crnog” gola.

Iz prvog poluvremena vrijedi izdvojiti i prinudnu izmjenu koju je obavio šef struke Borca Vlado Jagodić. Naime, startera Petra Ilića, nedovoljno oporavljenog od povrede zadnje lože, zamijenio je Fedor Predragović.

U drugom poluvremenu Jagodićevi izabranici su u potpunosti prepustili terensku inicijativu domaćim fudbalerima, sa željom da iz svog najjačeg oružja, brze tranzicije i kontranapada, u potpunosti preokrenu rezultat, dok su domaći svim silama nastojali da stignu do trijumfa, kojim bi ovjerili tri boda iz Gradačca i krenuli ka sredini tabele.

U 49. minutu nakon prodora Mahira Karića, lijevi bek Borca Borislav Pilipović, u želji da ga izblokira, u padu je igrao rukom, igrači Čelika tražili su od glavnog sudije Elvisa Mujića da dosudi jedanaesterac za njih, ali penala, prema odluci arbitra iz Banovića, nije bilo. U 63. minutu Nikola Simić idealnim pasom pred gol izbacuje Alena Dedića, ali je u posljednji čas njegov pokušaj izblokirao Marko Jevtić. Sedam minuta kasnije spomenuti Dedić pao je u šesnaestercu Borca nakon kontakta sa Vladanom Grujićem, koji je deset minuta ranije zamijenio Ajdina Redžića, ali Mujić je opet signalizirao da se utakmica nastavi.

Utakmicu na Bilinom polju, kako smo rekli u uvodnom paragrafu, zaključile su dvije stopostotne šanse “crveno-plavih”. U 80. minutu Stokić je izveo slobodan udarac uposlivši Subića, koji je odigrao povratni pas na pet metara, gdje je loptu prihvatio Žeravica i šutirao, ali je lopta prošla nekoliko centimetara pored gola. Samo tri minuta kasnije Jović je nakon što je izvedena lopta sa strane krenuo u prodor, pobjegao odbrani Čelika, uputio povratnu loptu do koje je stigao Stokić, međutim lopta je nakon šuta Borčevog najefikasnijeg fudbalera u sezoni uzdrmala prečku i odbila se u polje.

– Mi smo loše otvorili utakmicu i to se mora priznati. Zamisao je bila da jednom ofanzivnijom varijantom iznenadimo Zeničane i stignemo do vođstva, u čemu nažalost nismo uspjeli. Primili smo gol, u drugom poluvremenu smo bolje djelovali, napravili određene korekcije u igri, a na samom kraju je Stokić pogodio i prečku iz situacije iz koje uglavnom pogađa protivničke mreže. Međutim, neriješen rezultat je realan, mislim da je malobrojna publika mogla da vidi jednu ne tako kvalitetnu i sadržajnu ali sigurno borbenu utakmicu. Mi moramo u narednim utakmicama da budemo bolji i odlučniji, Čeliku se zahvaljujem na  gostoprimstvu, a našim navijačima na velikoj podršci od tog 15. minuta. Čelikovim trenerima Paviću i Beganoviću želim sve najbolje u nastavku sezone, a mi se okrećemo narednoj utakmici sa Olimpikom, u kojoj želimo da stignemo do tri boda – istakao je šef stručnog štaba Borca Vlado Jagodić nakon utakmice sa Čelikom.

20. kolo igra se već u srijedu, kada će Jagodićevi izabranici na Gradskom stadionu ugostiti sarajevski Olimpik, koji im je u dosadašnjem toku sezone nanio najteži poraz (4:1). Dan ranije “crveno-plavi” će saznati ime rivala u polufinalu Kupa BiH, koje je zakazano za 15 i 29. april. Žrijeb je zakazan za 12 časova, a potencijalni rivali kluba iz Platonove ulice su Široki Brijeg, Zrinjski i Olimpik.

BORAC: Avdukić, Bečelić, Jevtić, Kostić, Subić, Redžić (od 60. Grujić), Žeravica, Ilić (od 35. Predragović), Subić, Jović, Stokić (od 90. Koljić).