Objavljeno: 02.05.2015. u 20:50

”CRVENO-PLAVI” PONOVO POKLEKLI U 85. MINUTU

Nakon eliminacije u polufinalu Kupa u srijedu uveče od Širokog Brijega, fudbaleri Borca nesrećno su poraženi i danas, na derbi utakmici 25. kola protiv Željezničara, odigranoj na stadionu Grbavica. Prije tri dana izabranike Vlade Jagodića dijelilo je pet minuta od velikog uspjeha na stadionu Pecara i plasmana u finale. Tada je nade “crveno-plavih” za povoljnim rezultatom pokopao Vagner. Isti interval danas je na Grbavici dijelio Borčeve fudbalere od osvajanja jednog bod: Borac je odigrao odlično protiv velikog rivala, ali nažalost za to nije nagrađen povoljnim rezultatom. “Krvnik” Velikana iz Platonove danas je bio štoper Željezničara Jasmin Bogdanović, koji je poslije diskutabilnog kornera donio radost saigračima i navijačima Željezničara.

Pobjedom nad Borcem Sarajlije su nastavile niz bez poraza u Premijer ligi, koji traje od 2. novembra 2014. godine i vječitog derbija sa timom Sarajeva, kada su posljednji put poraženi (1:2). Odovićevi izabranici će, zahvaljujući današnjoj pobjedi, bar do sutra biti na liderskoj poziciji sa 52 boda, odnosno dva više od Sarajeva i Zrinjskog, a tri više u odnosu na Široki Brijeg. Sa druge strane, Borac je i dalje šesti sa 40 bodova, dva manje od petoplasiranog Olimpika, koji je danas neočekivano poražen na Otoci od zeničkog Čelika rezultatom 1:2.

Prvih 30 minuta derbija na Grbavici nije ponudilo mnogo toga: tek po dvije poluprilike i jednog i drugog tima, a prvi je sa 30 metara visoko preko gola šutirao Fedor Predragović u 4. minutu. Prvu opasniju situaciju pred golom Asmira Avdukića bilježimo u 16. minutu: Kerim Memija sa 8 metara glavom šutira, lopta pogađa u grudi Marka Jevtića, domaći su signalizirali sudiji Predragu Stankiću da je štoper Borca igrao rukom, ali jedanaesterca nije bilo. U nastavku akcije lopta bježi bivšem igraču Borca Ognjenu Đelmiću nakon pasa Zorana Kokota. Na isteku 30. minuta na 30-ak metara od gola fauliran je Elvir Koljić, slobodan udarac izveo je najbolji strijelac Borca u tekućoj sezoni Joco Stokić, ali lopta odlazi nekoliko centimetara pored gola.

Preostalih 15 minuta prvog dijela u potpunosti je opravdalo epitet derbija. Prvo je na isteku 32. minutu Josip Kvesić pobjegao Nebojši Runiću na lijevoj strani, centirao ka Memiji, koji iskosa sa desne strane iz povoljne prilike šutira preko gola. Tri minuta kasnije nova velika šansa za tim sa Grbavice: Kokot izlazi sam pred Avdukića koji brani njegov pokušaj, u nastaku napada izblokiran je Memija, da bi na kraju loptu nakon šuta Hasanovića odbrana Borca skrenula u korner.

Na isteku 39. minuta Aleksandar Subić propustio je ogromnu priliku da postigne vodeći gol za Borac i “zaledi” publiku na Grbavici. Krenuo je u solo-akciju sa svoje, pozicije lijevog beka, prešao kompletnu polovinu Željezničara, izigrao odbranu domaćih, šutirao, ali se lopti na putu ka golu ispriječio nekadašnji čuvar mreže Borca Marijan Antolović. Minut kasnije u šansi je Jović, ali nakon okreta iskosa sa lijeve strane šutira direktno u Antolovića.

Posljednju priliku u prvom dijelu bilježimo u 42. minutu: Kokot centrira sa lijeve na desnu stranu, ponovo je u šansi Memija, ali njegov šut Subić uspijeva tijelom da izblokira. Domaći igrači i navijači su i tada tražili od sudije Stankića da pokaže na bijelu tačku, kao i u 16. minutu, ali opet govora o penalu nije bilo.

Na startu drugog poluvremena Petra Ilića zamijenio je Mihajlo Savanović, koji je učestvovao u dvije odlične prilike za vođstvo. Prvo je u 47. minutu Jović odigrao povratni pas na vrh šesnaesterca za Koljića, čiji šut odbrana Željezničara uspijeva da izblokira; u nastavku akcije lopta se odbila na desnu stativu do Savanovića, ali nakon šuta Borčevog desnog krila domaći izbacuju loptu sa 2 metra ispred gol-linije. Savanović je ponovo u šansi tri minuta kasnije, kada ga je Stokić uposlio na desnoj strani, ali Borčev rezervista iskosa sa desne strane sa 10 metara šutira pored stative.

U 54. minutu Riad Bajić je propustio šansu da sa bijele tačke dovede svoj tim u vođstvo. Nakon kornera sa lijeve strane, rukom je u kaznenom prostoru igrao Koljić, a Stankić dosuđuje penal, ali ga najbolji strijelac Željezničara u tekućoj sezoni ne pretvara u gol – odlično je njegov udarac “pročitao” Avdukić.

Iako je i nastavak meča ponudio dosta dinamike, trke i veliku borbu na terenu, na narednu priliku čekalo se do 81. minuta, kada je Fedor Predragović mogao da izraste u heroja, ali nažalost nije. Na ivici šesnaesterca Predragović je ukrao loptu neodlučnom Dženisu Beganoviću, šutirao, ali lopta odlazi nekoliko centimetara pored stative.

U 85. minutu Željezničar je stigao do vodećeg i, ispostaviće se kasnije, pobjedonosnog pogotka. Izveden je korner sa desne strane, glavom je šutirao Sadiković, Savanović sa gol-linije izbacio loptu, do koje je prvi stigao Bogdanović i sa 5 metara savladao Avdukića. Međutim, kako rekosmo, ostaje pitanje da li je Željezničar uopšte trebalo da izvede taj korner: u duelu su bili Marko Jevtić i Riad Bajić, štoper Borca “zagradio” je napadača Željezničara kako bi lopta nakon akcije domaćih završila u gol-autu, Bajić je međutim stigao do nje i, čini se, posljednji je dotakao, ali tako nije mislio Stankić i njegovi pomoćnici, koji su pokazali da je Jevtić bio taj koji je imao kontakt sa loptom.

Posljednju šansu da stigne do gola Borac je imao u posljednjem minutu sudijske nadoknade: Pilipović je sa ivice šesnaesterca šutirao iz voleja, lopta je stigla na peterac do Subića, koji, okrenut leđima, šutira glavom, a Antolović “vadi” loptu ispod prečke.

U narednom kolu, koje se igra sljedećeg vikenda, Borac će na Gradskom stadionu ugostiti ekipu Viteza, koja je danas napravila veliki korak ka opstanku savladavši Zvijezdu rezultatom 3:0.

BORAC: Avdukić, Subić, Jevtić, Runić, Bečelić, Predragović, Redžić, Ilić (od 46. Savanović), Jović (od 82. Pilipović), Stokić, Koljić (od 87. S. Dujaković). Trener: Vlado Jagodić.