Objavljeno: 09.04.2015. u 13:44

OLIMPIK SLAVIO U BANJALUCI

Po hladnom vremenu i teškom terenu za igru gosti iz Sarajeva su se bolje snašli i sa minimalnih 1:0 nanijeli Borcu prvi poraz ovog proljeća. Iako su u redovima crveno – plavih, počevši od igrača pa do trenera Jagodića, priželjkivali uspjeh koji bi dodatno podigao samopouzdanje pred polufinalne duele sa Širokim Brijegom u Kupu BiH, to se nije desilo. Popularni „vukovi“ su pobjedom preskočili Borac na prvenstvenoj tabeli i zahvaljujući ostalim rezultatima ovoga kola napravili značajan iskorak u ostvarenju evropskih ciljeva kroz prvenstvo.

Gosti sa Otoke su već u sedmoj minuti mogli doći do vođstva. Figueiredo je uposlio Brkovića, koji je izašao sam pred Avdukića i prizemnim udarcem poslao loptu prema golu, ali je Bečelić u posljednji čas intervenisao i izbacio loptu u korner. U 42. minutu Borac je zatresao mrežu Olimpika, ali je gol Subića poništen zbog ofsajda.

Gosti su poveli nakon osam minuta igre u nastavku preko Jusufovića, koji je iskoristio centaršut Figueireda i matirao Avdukića, koji je pri tom jako loše intervenisao. U 71. minutu Subić je propustio šansu da postigne izjednačujući gol: Bečelić je centirao na suprotnu stativu, Stokić spustio loptu na tri metra do Subića, ali je štoper Olimpika Bojan Regoje u posljednji čas izblokirao njegov pokušaj, izbacivši loptu u korner.

U 86. minutu kapiten Olimpika Veldin Muharemović igrao je rukom u svom kaznenom prostoru nakon duela sa Elvirom Koljićem, ali Stankić se nije oglasio, već samo signalizirao da se igra nastavi, što je izazvalo burne proteste domaćih fudbalera.

Do kraja ni jedna ni druga ekipa nisu ozbiljnije zaprijetile golu rivala, pa je na taj način Olimpik Borcu nanio drugi ligaški poraz na Gradskom stadionu u tekućoj sezoni.

Naredni prvenstveni ispit Borčeve fudbalere očekuje već u subotu, kada će u okviru 21. kola gostovati Širokom Brijegu, a sa istim rivalom će četiri dana kasnije, na Gradskom stadionu, snage odmjeriti i u prvoj utakmici polufinala Kupa BiH.

– I u najavi utakmice, rekao sam da u Banjaluku dolazimo da se nadigravamo, da pokušamo da pobijedimo. S druge strane smo imali veoma kvalitetan Borac, čvrstu ekipu, koja je ove sezone primila mali broj golova. Imali smo posjed lopte i mislim da smo zasluženo pobijedili – rekao je nakon susreta Mirza Varešanović, šef stručnog štaba Olimpika.

Trener domaćih Vlado Jagodić smatra da je u ovom meču presudno bilo iskustvo gostujućih fudbalera.

– Olimpik je mnogo iskusnija ekipa za ovakve utakmice. Nemam šta zamjeriti svojim igračima. Gosti su na teškom terenu pokazali da su čvrst protivnik, što smo mi i znali. Nismo uspjeli doći do svoje igre, do situacija koje smo uigravali. Ekipa Olimpika znala je šta su jake strane Borca – kontranapadi i mi smo morali igrati mnogo opreznije. Jedna nesmotrenost nakon prekida koštala nas je gola i gubitka tri boda. Nenadoknadiva u ovom trenutku – rekao je Jagodić.

BORAC – OLIMPIK 0:1 (0:0)

Stadion: Gradski. Gledalaca: 1000. Sudija: P. Stankić (Bijeljina). Strijelac: Jusufović u  53. minutu za Olimpik. Žuti kartoni: Pilipović, Bečelić, Kostić (Borac), Handžić, Smajić (Olimpik).

BORAC: Avdukić, Žeravica (od 56. Koljić), Kostić, Bečelić, Jović, Radinović (od 80. Pilipović), Redžić, Stokić, Jevtić, Predragović (od 68. Grujić), Subić. Trener: Vlado Jagodić.

OLIMPIK: Hamzić, Figueiredo (od 88. Luis Alveš), Gligorov (od 62. Čomor), Šivšić, Merajić, Regoje, Muharemović, Smajić (od 90. Varešanović), Handžić, Brković,  Jusufović. Trener: Mirza Varešanović.