Дејан Чато: Улагања за бољу будућност

Dok naši fudbaleri nižu pobjedu za pobjedom i sigurnim korakom idu ka ostvarenju svih ciljeva u ovoj sezoni, radno je i na Gradskom stadionu koji, malo po malo, dobija svoje novo ruho. Zvuk građevinskih mašina širi se niz Gundulićevu ulicu, a ono što se najavilo minulog ljeta polako dobija svoj epilog-izgradnja južne i rekonstrukcija istočne tribine, uprkos svim administrativnim problemima, ipak napreduje.

„Gradski stadion bi, po okončanju radova, trebalo da ispuni neophodne uslove da bi bio svrstan u IV kategoriju UEFA i tako bi postao prvi stadion u BiH sa tom kategorizacijom. To bi bio veliki infrastrukturni pomak za naš klub. Ukupna investicija, oba projekta-izgradnje nove montažne tribine na jugu i postavljanje krovne konstrukcije sa svim propratnim radovima iznosi oko 1.8 miliona maraka, a moram da kažem da je FK Borac od prvog dana kada smo krenuli sa realizacijom ove ideje uradio sve što je bilo potrebno da radovi krenu na vrijeme. Ipak, do kašnjenja dolazi zbog administrativnih razloga na koje nismo mogli da utičemo“ , kaže Dejan Čato, generalni direktor našeg kluba

Iz Platonove ukazuju i na problem koji se vuče skoro dvadeset godina, a za koji, i dalje, ceh plaća FK Borac.

„FK Borac je dobio Gradski stadion na korišćenje rješenjem koje potpisano 2009. godine, ali od tada mi još uvijek nismo dobili prijedlog ugovora od Grada Banjaluka koji jasno definiše naša prava i obaveze. U praksi, FK Borac snosi sve troškove na Gradskom stadionu, a to znači da snosimo i režijske troškove za sve atletske klubove i niz drugih organizacija koji koriste stadion. Da ne bude zabune, sa svima imamo odličnu saradnju, ali želim da istaknem da na FK Borac pada sav finasijski teret korišćenja i održavanja stadiona, a to nisu zanemarljiva sredstva. Grad Banjaluka, uprkos tome što stadion nosi prefiks „gradski“ u svemu učestvuje simbolično. Prije dvije godine Grad je povukao i portirsku službu, tako da i službu obezbjeđenja plaćamo iz svog džepa.“ kaže Čato

FK Borac obezbijedio je i sva sredstva za sve infrasturkurne radove, a sa puno optimizma iz Platonove smo najavili da bi već s jeseni mogli da se podičimo novom infrastrukturom. Ipak, bez problema nije moglo. FK Borac iznova se našao u administrativnom ćorsokaku.

„Više od tri mjeseca izgubili smo čekajući da Grad Banjaluka izda dozvolu, a potom i potvrdu da za to nije nadležan, nakon čega smo preusmjereni na Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju. O svemu smo blagovremeno obavjestili javnost koja je, uvjeren sam, dobro upoznata sa čitavom dinamikom radova. Međutim, ponovo smo se našli u administrativnom ćorsokaku kako bi krenuli sa finalnim radovima na postavljanju krovne konstrukcije. Ministarstvo je prije skoro mjesec dana poslalo molbu Gradu Banjaluka da nam izda neophodnu saglasnost za početak radova, ali odgovora još uvijek nema. Sve se završilo na obećanjima, a nama vrijeme curi jer svima nam je želja da što prije završimo ono što smo započeli.“ , priča Čato

Ipak, i pored toga, radilo se tamo gdje se moglo. Konstrukcija južne tribina je montirana a podno istoka su završeni svi pripremni radovi.

„Mi smo krenuli sa pripremnim radovima kako bismo potpuno spremni dočekali neophodnu saglasnost da krenemo sa postavljenjem krovne konstrukcije koja je od strane dobavljača već završena. FK Borac želi da ispoštuje sve procedure i bićemo dovoljno strpljivi da sačekamo sve što je neophodno da bi krenuli sa finalnim radovima, ali smatram da smo do sada već mogli da imamo krov na istočnoj tribini, ali i uređen prostor oko same tribine, kaže Čato.

Na južnoj tribini je preostalo da se uradi završna glazura i postavi zaštitna ograda kako bi mogla da ugosti svoje prve navijače.

„Južna tribina je kapaciteta 512 mjesta i, ponavljam, potpuno ispunjava sve neophodne stadarde UEFA. Prema preporukama koje smo dobili od Gradske uprave radi se o privremenom objektu kojeg smo jedino mogli da postavimo i to isključivo na toj poziciji. Treba reći i da nam je sama konfiguracija Gradskog stadiona uveliko diktirala pozicioniranje južne tribine jer zbog atletske staze i već postojećih tribina, te parkinga koji se nalazi iza te strane stadiona nije bilo moguće da se uradi nešto više.  Sada nam je preostalo da postavimo stolice i da taj sektor ogradimo, shodno svim bezbjednosnim protokolima, ali mogu da kažem da će gostujući navijače imati daleko bolje uslove za praćenje utakmice na Gradskom stadionu nego što je to bilo ranije. Dosta upita nam je stiglo za samu blizinu istočne tribine, a mogu da kažem da ćemo, osim što će kompletna južna tribina biti ograđena sa šest metara visokom ogradom, na „istoku“ postaviti zaštitnu ogradu ka južnoj tribini, od vrha krova do dna, pa ćemo i na taj način preduprijediti neke neželjene scenarije, ali i ujedno podići bezbjednosne uslove za nesmetano odigravanje utakmica.“, kaže Čato

Na „istoku“ je sve spremno, a sav plato pored ovog, za mnoge Borčevce, kultnog dijela Gradskog stadiona dobiće potpuno novi izgled.

„Istočna tribina će da dobije potpuno novo ruho, a krovna konstrukcija je već spremna za montažu. Ponavljam, mi smo krenuli sa pripremnim radovima, a dok ne dobijemo konačnu saglasnost Grada Banjaluke nećemo se upuštati u finalni dio. Tokom pripremnih radova uklonjeni su svi pomoćni objekti koji su se tu nalazili i što se nas tiče sve je spremno da krenemo sa postavljenjem krova. U planu nam je još da srušimo i ostatke betonske ograde koja datira još iz vremena kasarne „Mali logor“, a s njenim uklanjanjem sav prostor podno istočne tribine dobiće jednu novu dimenziju i dati drugačiju i puno ljepšu perspektivu Gundulićeve ulice.“, kaže Čato

Krovna konstrukcija spremna je za montažu, a čitav projekat dobio je „zeleno svjetlo“ od stručnih lica.

„Radi se o čeličnoj konstrukciji koja je teška više od 120 tona i kompletan projekat zahtijeva ozbiljan pristup svakom detalju. Idejno rješenja je izgradio projektni biro sa dugogodišnjim iskustvom na sličnim infrastrukturnim projektima, a potom se prošla i revizija stručnjaka sa Arhitektonsko – građevinsko- geodetskog fakulteta u Banjaluci. Na sve to, svoj sud dali su i nadležna lica iz resornog ministarstva, tako da smo sa te strane dobili sve pozitivna mišljenja. Strogo smo vodili računa da svaki sigurnosti aspekt bude pokriven – od statika i geološkog ispitivanja zemljišta, pa sve do protivpožarne zaštite i tehničkih detalja same montaže. Sve što smo uradili do sada uradili smo u sklopu pripremnih radova, a s nestrpljenjem čekamo još saglasnost da čitav projekat realizujemo. Lopta je sada pred golom Gradske uprave, a uvjeren sam da ukoliko kroz narednih nekoliko dana dobijemo potrebnu saglasnost sve radove može da završimo do kraja novembra.“, kaže Čato

Cilj je da se, korak po korak, infrastruktura na Gradskom stadionu podigne na što veći nivo.

„Ne možemo pobjeći od ‘rodnog lista’ Gradskog stadiona, ali možemo i moramo učiniti sve da od naše fudbalske kuće stvorimo moderno sportsko zdanje. Imamo šta imamo, a na nama je da to pretvorimo u prednost i iskoristimo do maksimuma. Smatram da ćemo realizacijom ova dva projekta napraviti veliki korak ka tome i da će naši navijači da budu zadovoljni. Svaki dio posla koji se sada uradi omogućiće nam da naredni korak bude lakši , brži i jednostavniji. Krov na istoku je nasušna potreba i Gradski stadion za tim vapi decenijama unazad. Drago mi je što smo stigli na korak od toga da riješimo taj problem i da naši vjerni navijači sa istočne tribine konačno mogu da uživaju u utakmicama Borca bez obzira na vremenske uslove“ , kaže Čato

Za kraj poručuje da je ulaganje u infrastukturu temelj za budućnost i da FK Borac, simboličnu, otvara jedno novog poglavlje u svojoj istoriji.

„Infrastruktura je ključ uspjeha. To nije neka novost, ali je u modernom fudbalu to zaista tako. FK Borac želi da ide u korak sa vremenom, a sve ovo što radimo na neki način je uvod i obilježavanje vijeka postojanja našeg Velikana. Na ovaj način donekle pišemo i poruku da započinjemo i jednu novu eru u kojoj ćemo dati sve od sebe da FK Borac, na svim nivoima, bude ponos ne samo Banjaluke nego i šire. Pokazali smo to prošle sezone a sada je na nama da ponovimo i prestignemo te uspjehe. Republika Srpska i Banja Luka to zaslužuju.

Постани члан

Попуни податке а ми ћемо те обавијестити кад да дођеш по чланску карту.